logo
Szukaj

Strona Główna

Poezja Adama Asnyka

user CorsiT logo

CorsiT

Adam Asnyk to poeta i publicysta, w swojej poezji porusza tematy dotyczące swojego kryzysu światopoglądowego. W roku 1869 wydaje pierwszy tom poezji, następne w latach 1872, 1880 i 1894.

Adam Asnyk pisze swoje wiersze w dość zrozumiały i prosty sposób. Jednak tymi prostymi słowami zmusza nas do przemyśleń. Znacząco porzuca on w swoich tekstach schemat, którym kierowali się romantycy. Stawia jasne zasady pozytywizmu. Wiersze nie są bogate w różne emocje, ich struktura nie jest skomplikowana, łatwo docierają do zwykłego czytelnika. Ujmuje zwykłe słowa w bardzo prosty sposób, nadając jednocześnie utworom lekkości.

Głównie skierowany dla tych, którzy nie lubią ukrytej symboliki i metafor, lecz zrozumiałe słowa o znaczącym przesłaniu.


Wasza opinia:

„Poezja Adama Asnyka gości na mojej biblioteczce od niedawna. Zawsze bardziej kierowałem się w stronę romantyzmu, gdzie główną rolę odgrywała nieszczęśliwa miłość, a teksty interpretowałem na swój sposób. Jednak zachęcony zmianami postanowiłem zaopatrzyć się w skarby pozytywizmu. Tak, poezje Asnyka z całą pewnością mogę nazwać naszym skarbem narodowym. Poruszające słowa, które tak wiele znaczą, skradły moje serce”.

Wiktor, Płock

strona www